Stránka Senátora Sequense:

http://www.sequens.info/show.php?kat=clanky&id=140

Kyšicích odhalili základní kámen památníku legionářům 

fotodokumentace

(zdroj: Plzeňský deník - Plzeň-jih | 24.9.2007 | : Plzeňsko | : 3 | : MIROSLAVA VEJVODOVÁ 2007-09-24 )

Kyšice/ Základní kámen památníku věnovanému Kombinovanému oddílu Československé obrněné brigády odhalili v sobotu v Kyšicích. V 15 hodin byl slavnostně poklepán. Proč památník v Kyšicích? Vojáci se na začátku května 1945 po šesti či sedmi letech vraceli do své vlasti za rodinami, v té době vrcholilo povstání v Praze. „Jeli jsme Praze na pomoc, jenže naše cesta skončila právě tady, v Kyšicích,“ řekl Václav Straka, třiadevadesátiletý legionář, poslední z vojáků, kteří zakotvili v Kyšicích.

„Mezi Kyšicemi a Ejpovicemi byla totiž demarkační linie, kterou už jsme nemohli překročit, takže jsme v Kyšicích přespávali. Dodnes často vzpomínám na pohostinnost zdejších lidí,“ svěřil se. „Mám radost z toho, že paní starostka vyvinula iniciativu, aby zde mohl být pomník postaven,“ dodal Straka.

Ze započetí budování pomníku jsou nadšeni nejen legionáři, ale i obyvatelé obce a příznivci vojenské historie. „Jsme velice rádi, že jsme s příchodem nové starostky našli porozumění ohledně vystavění památníku. Jedná se již o dlouhodobý záměr. Teď už záleží pouze na financích,“ řekl Tomáš Hájek, předseda Army clubu The Czech regiment z Rudné u Prahy.

Po skončení ceremoniálu se plukovník Václav Straka a plukovník Jaroslav Novák, příslušník 311. bombardovací perutě RAF, přesunuli na besedu do kulturního domu. Dále byl ještě promítán film „Cesta domů po 45 letech“.

Akci přihlíželo spousta známých osobností, jejichž výčet by stačil na polovinu článku. Jmenujme například senátora Richarda Sequense.