Vážení přátelé,

se synem Jiřím (1.kadet ČESKÉ a SLOVENSKÉ OBCE DĚLOSTŘELECKÉ PRAHA - ČaSOD Praha)  jsme se zúčastnili 7. legionářského marše na vrchol Loučka (835 m.n.m.), na severní státní hranici Těšínska, při příležitosti 100. výročí sedmidenní války o udržení historické státní hranice s Polskem.

Kadet Jirka zde poprvé stál u hraničního sloupu, slyšel o historii tohoto kraje a Československa. Přinesli jsme na mohylu kámen ze Šumavy, z vrcholu Pancíř, z dobrovolně předčasně ukončené dovolené, abychom stihli akci "Legionářský marš". 

Děkuji za poctu, že jako zakládající člen ČaSOD jsem mohl se synem - kadetem ČaSOD - položit květiny za obec k pomníčku velitele vojsk ČSR pana podplukovníka Šnejdárka, za poctu Československým, Francouzským, Italským legionářům a také vojákům Národní gardy i dobrovolníkům.

Také společně se synem děkujeme za udělení Legionářského diplomu ČsOL a Legionářské pocty ČsOL z tohoto marše. Vedu mého syna, snažím se působit i na jeho generaci, zejména školních skupin, aby si uvědomovali, co generace prapra/pradědů/dědů vedlo k tomu, aby položili i životy za obranu hranic nově vzniklého sátu Československa. Což je výstižně patrno např. z pomníku v Jablůnkově: "PADLI JSME, ABY NÁROD ŽIL".

Děkuji ČsOL, všem organizátorům, sponzorům  za provedení výroční akce i České televizi (ČT24) za zařazení reportáže z akce do zpravodajství. 

 

S pozdravem všem, kdo se této výroční akce zúčastnil, také komu není lhostejná výchova dětí a mládeže k národní hrdosti i historii.

Vladimír Maršík, člen ČaSOD Praha

 

Reportáž České televize ze 7. legionářského marše (13:44-17:25) je k dispozici v on-line archivu ČT. 
https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1178166846-zpravy/219411018000727