Pozdrav od Náčelníka dělostřelectva Armády České republiky ...


Vážení kanonýři, příznivci cechu kanonýrského, milé kolegyně a kolegové,

mám tu čest Vás na začátku tohoto roku pozdravit u příležitosti „Dne dělostřelectva“, který se v naší armádě slaví již od roku 1948. Dne 15. ledna si připomínáme 77. výročí bitvy u Jasla a odkaz našich předchůdců - dělostřelců „bojovníků za svobodu“.

Tato bitva se nesmazatelně zapsala do historie dělostřelectva naší armády. V samotné bitvě bojovalo pět dělostřeleckých pluků a jejich úkolem bylo zničení nepřátelských zbraní, okopů, pevnůstek a živé síly a zabránění útoků německých sil. Tento útok dělostřelectva trval bez mála dvě hodiny. Československým dělostřelcům se podařilo zasáhnout všechny určené cíle a tím si právem zasloužili uznání ze strany velení spojeneckých vojsk, ale také obdiv a hrdost, kterou v nás svými činy zanechali.  Třem z pěti pluků byl udělen čestný název „Jaselský“, který hrdě nese náš 13. dělostřelecký pluk z Jinec.

jaslo2022_1

Z vítězství u Jasla se radoval i Urban Ocílka: „Němci dostali pořádný výprask. Takže naši dělostřelci se účastnili významné akce na frontě jako nikdy předtím. Já na to byl tak hrdý! Jak nám to všechno klaplo."

Služba u dělostřelectva se od té doby výrazně změnila, ale odkaz dělostřelců, kteří zde bojovali, máme neustále na paměti a budeme ho předávat dalším generacím.

Rád bych Vám všem poděkoval za to, že i přes ne vždy ideální podmínky, dlouhodobě pomáháte a vyjadřujete podporu k výraznému zkvalitnění dělostřelectva AČR.

Přeji Vám do další práce mnoho úspěchů, energie, inspirace a zdraví.

 

Náčelník dělostřelectva AČR 
plk. gšt. Ing. Jan Cífka

jaslo2022


15.1.2022 Martin Šufajzl